Vaginalno vnetje je sodobna težava, s katero se vsaj enkrat v življenju srečajo kar tri od štirih žensk. Srbenje, pekoč občutek, otekanje in značilen izcedek so najpogostejši znaki, da gre za glivično okužbo zunanjega ženskega spolovila in nožnice. S previdnostjo je mogoče zmanjšati verjetnost za pojav. Kako pa ukrepati, če se vaginalno vnetje vseeno pojavi?
Zdravila brez recepta
Vaginalno vnetje lahko prepoznate doma. Če ga prepoznate dovolj hitro, se lahko zdravite doma. Pri glivični okužbi za zdravljenje niso potrebni antibiotiki, ampak se uporabljajo protiglivična zdravila, ki jih dobite v lekarni brez recepta. Gre za učinkovita in hitro delujoča zdravila, v primeru, da z zdravljenjem začnete pravočasno. Prednost zdravil brez recepta je, da lahko takoj ob prvih simptomih obiščete lekarno in z zdravljenjem začnete takoj.
Vrste zdravil
V lekarnah so na voljo protiglivični pripravki v obliki krem ali gelov za vaginalno področje in vaginalnih kapsul. Gre za zdravila, ki delujejo lokalno, zato nudijo takojšnjo pomoč pri vaginalnem vnetju. Na voljo so zdravila, ki so primerna tako za notranjo kot zunanjo uporabo, zato lahko vsaka ženska s pomočjo farmacevtov izbere takšnega, ki najbolj ustreza njeni težavi.
Zdravljenje vaginalne okužbe
Zdravljenje traja pribižno tri dni. Pomembno je, da ste pri zdravljenju dosledni in zdravljenje poteka dokler ne izginejo vsi simptomi. Eno izmed zdravil, ki je učinkovito pri zdravljenju vaginalnem vnetju, je Lomexin. Primeren je za zdravljenje težav pri ženskah starejših od 16 let, saj je povsem varno in preverjeno. V primeru hujših težav in če z zdravljenjem začnete prepozno, pa bo morda potreben obisk ginekologa, ki lahko predpiše drugačno zdravljenje.
Vaginalna okužba je pogosta težava žensk. Pomembno je, da z zdravljenjem začnete takoj, ko opazite prve simptome. Če niste prepričani, da gre za glivično okužbo, se posvetujte s farmacevtom, ki bodo znali svetovati, katero zdravilo izbrati.