Čistilci zraka so posebno zaželeni med posamezniki z dihalnimi problemi, alergijami, astmo ali občutljivostmi na prašne delce. Pripomorejo k izboljšanju zraka v notranjih prostorih, ga navlažijo in prečistijo. Zadnje čase pa dosegajo vedno večji razmah v vseh tipih gospodinjstev, saj filtrirajo zatohel zrak in ga navlažijo. Prav tako odpravljajo raznorazne vonjave, pa naj bodo iz zunanje okolice ali pa lastnega kuhanja. Čistilci zraka ne le izboljšajo vsesplošno kvaliteto zraka, temveč v vsak dom doprinesejo veliko koristi za boljše zdravje in dobro počutje.
Globinsko čiščenje terja rabo velike količine čistil, ki oddajajo hlape. Ker se naš nos hitro navadi vonjav, jih kmalu niti ne zaznamo več. To vodi v nevarnost, saj se lahko od hlapov zastrupimo. Pa ne gre le za čistila, temveč tudi barve za stene, lake za nohte ali za lase in podobne izdelke, ki v okolje pršijo zdravju škodljive snovi. V majhnem prostoru se hitro nabere dovolj kemikalij, da to slabo vpliva na človekovo zdravje ali na zdravje hišnih ljubljenčkov, ki so še bolj občutljivi. Če pozabimo prezračiti sobo ali pa je zunaj preprosto preveč mrzlo, vetrovno ali deževno, nam težavo enostavno razrešijo notranji čistilci zraka.
Ker se zaradi prilagodljivosti vonjavam morda sploh ne zavedamo poslabšane kakovosti zraka ali zatohlosti, dokler nas na to ne opozori glavobol, ima mnogo čistilcev zraka barvno lučko, ki se prižge, ko kvaliteta zraka upade. Gre za senzorni signal, ki meri količino tujih delcev v zraku. Ko je čistilec obarvan rdečo, nakazuje, da je kakovost slaba in ga je treba aktivirati. Modra pa navadno nakazuje čisto in kakovostno okolico.
Barvno lučko je včasih težko opaziti, če smo v drugi sobi, beremo ali kuhamo. Ročna vključitev čistilca je lahko zamudna. Deluje kot posledica na slab zrak, ne pa že preventivno. Zato imajo naprednejši modeli vgrajene senzorje zraka, ki namesto barvnega signala, avtomatsko prilagodijo intenzivnost svojega delovanja glede na količino hlapljivih spojin v zraku. S tem omogočajo konstantno svežino zraka. Delujejo povsem neopazno in iz ozadja skrbijo za naše zdravje.
Da bi bil čistilec zraka čim bolj neopazen, je nujno, da je jakost njegovega brnenja čim nižja ali celo neslišna. Večina jih je nastavljena tako, da pri najnižji nastavitvi stopnja hrupa le 25 dB ali manj. Najnižja nastavitev je navadno tista, ki ohranjuje kakovost zraka po tem, ko ga intenzivnejša nastavitev že očisti škodljivih spojin. Ohranjanje čistoče in vlažnosti zraka je idealno v času spanja, saj globoko dihamo in v zaprto sobo spuščamo več ogljikovega dioksida kot normalno. Poleg tega pa smo v spalnici tudi do deset ur brez prezračevanja. 25 dB je ekvivalentna jakost drobnemu šepetu, zato ne moti spanja. Višja nastavitev pa lahko celo deluje kot beli hrup, ki mnoge ljudi uspava in deluje tako, da izolirani hrupi, ki bi nas lahko med spanjem zbudili, ne izstopajo.
Mnogi čistilci so dizajnirani z ionsko tehnologijo. To pomeni, da v zrak oddajajo ione, negativno nabite delce, ki se vežejo protone v zraku. To so pozitivno nabiti delci, ki navadno gradijo prah, alergene in bakterije. Ioni izničijo njihov naboj in jih preprosto odstranijo iz obstoja. Gre za učinkovito tehnologijo, ki hitro očisti zrak.
Da bi bili čim bolj enostavni za uporabo, imajo pogosto vgrajene časovnike, nočne lučke za prijetnejši ambient in celo daljinsko upravljanje. Ni potrebno vstati s kavča, ko začutite zatohlost zraka, temveč preprosto pritisnite na še en gumb. V kolikor čistilec že nima samodejno vgrajenega senzorja za prižig. Imajo vgrajene indikatorje, ki opomnejo, da bo kmalu treba zamenjati filter. Tako omogočajo, da ves čas delujejo optimalno in sami ne prispevajo k onesnaženosti.
Zunanji izgled čistilnih naprav je navadno eleganten in nevtralen tako, da paše v vsak prostor. Najbolj pogosti so beli in gladki, pogosto ovalne oblike. Priljubljeni so tisti zaviti v les, ki prostor napolnijo s pridihom narave in asociirajo na svež godzdni zrak. Obstajajo pravokotni ali taki v obliki vodnje kapljice. Dizajn čistilcev zraka je zasnovan tako, da opominja na svežino in ob pogledu stimulira asociacije na sproščenost, naravo in mir.
Čistilci zraka imajo večnamensko funkcijo. Filtrirajo zrak, da lažje dihamo in skrbijo, da nam od čistil ali drugih hlapov ne postane slabo. Prispevajo k svežem zraku med spanjem. Svetijo in ustvarjajo prijeten ambient. S svojim izgledom asociirajo na mir ter nas tudi psihološko pomirjajo.