Električni aktuatorji v proizvodni tehniki
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Linearni premiki so ena od osnovnih mehanskih operacij, ki so potrebne za delovanje industrijskih naprav za proizvodnjo. Če je pri linearnem pomiku potrebna velika sila, bo nalogi najlažje kos hidravlični cilinder s pripadajočim hidravličnim sistemom. Marsikdaj pa se tolikšne sile ne potrebuje; takrat se za tovrstne premike največkrat uporabi linearne aktuatorje električnega tipa. Poznamo še pnevmatske aktuatorje, ki imajo svojevrstne prednosti, a tudi slabosti. 

Industrija

Sestava in delovanje električnega aktuatorja

Osnovni tip naprave za linearne prilagoditvene procedure v industrijski proizvodnji je linearni aktuator. Ta izraz označuje kompaktno zasnovan element, ki ima pritrdilno ohišje ter iztegljivo roko. Med sabo sta navadno pritrjena tako, da je linearno drsenje kar se da gladko, roka pa se čim bolj upira lateralnim silam. Tako ne more zlahka priti do stranskih pomikov, ki so (vsaj znotraj osnovnega aktuatorja) nezaželeni. Pogon, ki potiska in vleče roko iz ohišja pa je lahko mehanski ali pa hidravlični.

Pogonski del električnega aktuatorja sestavlja koračni elektromotor ter navojna palica z matico, pritrjeno na gibljivo roko. Koračni elektromotor se da s pomočjo ustreznega mikrokrmilnika upravljati zelo natančno, a hkrati tudi dovolj hitro, če je to potrebno. Tako se vrtenje elektromotorja preko navojne palice v notranjosti aktuatorja pretvarja v linearno gibanje matice, ta pa potiska ali vleče poljubno dolgo roko, ki je iztegnjena ven. Vse skupaj je kompaktno zapakirano v ohišje, da zunanji elementi ne morejo škodovati mehanizmu. Za dodatno lateralno stabilnost so linearni aktuatorji v strojih večkrat nameščeni na drsnike, ki še bolje preprečujejo nastanek sil v neželeni smeri.

Umestitev električnih aktuatorjev v strojni sistem

Električni aktuatorji so zelo primerni za modularno vgradnjo. Za razliko od hidravličnih ali pnevmatskih cilindrov ne potrebujejo centralnega sistema za pogon hidravlične tekočine, zato bistveno pripomorejo k zmanjšanju kompleksnosti stroja. Že res, da je marsikje surova moč hidravličnega cilindra nenadomestljiva, toda mnogo je sistemov, ki povsem zadovoljivo vse linearne premike opravijo z električnimi aktuatorji. Za njihov pogon je dovolj le priključni kabel, ki pripelje električno energijo iz mikrokrmilnika. Pri tem razdalja ne predstavlja nobene ovire, tak sistem pa je tudi cenovno zelo ugoden. Sile, ki jih dosegajo električni aktuatorji, zlahka presegajo tiste iz manjših pnevmatskih cilindrov.

Tudi pri strojih s centralnim hidravličnim ali pnevmatskim sistemom najdejo električni aktuatorji svoje mesto. Zaradi možnosti hitrega pomika so odlično dopolnilo povsod tam, kjer bi z razpeljavo dodatnih vodnikov za olje ali zrak le po nepotrebnem povečali kompleksnost stroja. Električni aktuatorji se odlično obnesejo tudi tam, kjer je potrebno naknadno dodajanje mehanskih funkcij v sistemu.

© 03. 05. 2025 - Adria-Hoteli.si. Oglaševanje.