Med strojnimi elementi je hidravlični cilinder gotovo ena od najbolj vsestranskih priprav. Relativno preprosto, a učinkovito delovanje se je pokazalo kot nepogrešljivo predvsem v kmetijstvu, industriji in gradbeni tehniki. Poleg tega je sama zasnova hidravličnih cilindrov zelo robustna, zato brez težav dosegajo dolge življenjske dobe in zahtevne obratovalne obremenitve. Široka paleta aplikacij, kjer pride v poštev hidravlični cilinder, pa narekuje njegovo izvedbo v več različicah.
Enostavni hidravlični cilindri za kmetijstvo in industrijo so največkrat zasnovani v klasični različici z valjastim ohišjem in priklopnimi ušesi. Glede na način uporabe jih lahko ločimo na enostranske in dvostranske. Enostranski hidravlični cilinder, cena katerega je po navadi nekoliko nižja, je gnan le z enim hidravličnim priklopom. To pomeni, da lahko s silo deluje le v eno smer, ko pa se sprosti, ga mora v izhodiščni položaj poriniti neka zunanja sila. V mnogih primerih je to drug hidravlični cilinder, ki je na mehansko gibalo vezan tako, da njegov gib nasprotuje prvemu. Zelo pogosto se uporablja enostranski teleskopski hidravlični cilinder za kiper prikolico; pri tej aplikaciji se bat cilindra po uporabi postavi v izhodišče že zaradi gravitacijske sile, ki prikolico potiska navzdol. Tretja možnost, ki se tudi veliko uporablja, pa je uporaba povratne vzmeti. Ta način je zelo enostaven za izvedbo, saj je vzmet največkrat skrita kar v cilindru samem in tako maksimalno zavarovana pred zunanjimi vplivi.
Za večjo avtoriteto in kontrolo pri premikanju mehanskih gibal je nujno treba uporabiti dvostranski hidravlični cilinder. Cena zanj je nekoliko višja, saj je potreben dodatni hidravlični priklop in dvostransko delujoč notranji bat. Dvostransko delovanje cilindra je mogoče tako, da ima cilinder na vsaki skrajni točki notranje hidravlične komore svoj priklop za hidravlično olje. Za premik v eno smer mora biti pozitiven pritisk na eni strani, na drugi pa mora biti pretok olja sproščen, da lahko nemoteno odteka skozi priklopno cev v rezervoar hidravličnega sistema.
Notranji bat, na katerega pritiska olje, je pritrjen na batnico, ki silo prenaša izven cilindra. Zato pri dvostranskih cilindrih nastane pomanjkljivost: navzven lahko tak cilinder deluje z večjo silo, kot navznoter. To lastnost je treba upoštevati pri izgradnji strojev, kjer se bo tak cilinder uporabljal.
Za enostavne kmetijske stroje se, kot že rečeno, največ uporablja klasične izvedbe hidravličnega cilindra, ki imajo valjasto ohišje in različne zaključke za priklop. Zlasti v industriji, kjer so stroji bolj zapletene zasnove, pa veliko pridejo v poštev tudi posebne izvedenke hidravličnih cilindrov. Blok cilinder s kvadrastim ohišjem je zelo primeren za pritrditev v tesnih prostorih strojev. Zelo pogosta je tudi uporaba hidravličnih potisnikov, ki so sestavljeni iz hidravličnega cilindra, pritrjenega na robustno vodilo. Taka sestava se zelo dobro upira strižnim silam. V posebno kategorijo pa spada vijačni cilinder, saj ne deluje na hidravlični princip, pač pa se gibanje batnice izvaja s pomočjo vrteče navojne palice.