Pravijo, da je včasih pozitivna samopodoba bolj pomembna od tega, kako nekdo v resnici izgleda. Samopodoba pomeni spoštovanje in ljubeč odnos do samega sebe, v osnovi pa pomeni, da smo s sabo zadovoljni in se brez težav sprejemamo takšne kot smo. Seveda to ni vedno lahko. Ponavadi se predvsem ženske, pa tudi moški, radi obremenjujemo s prekomerno telesno težo in z odvečnimi kilogrami, ki se z leti radi samo še nabirajo. Še zlasti je pri oblikovanju samopodobe bistveno obdobje pubertete, ko si najstniki izgradijo bodisi zdravo bodisi nezdravo samopodobo. Oboje je kasneje v življenju težko spremeniti oziroma pozdraviti, ni pa to nemogoče.
Na zdravo samopodobo veliko vplivajo naši starši. Ti nas lahko v času odraščanja dojemajo kot lepe, vredne spoštovanja, pametne, zaželene in ljubeče sprejete. To je osnovni pogoj in temelj, na katerem lahko nato človek izgradi zdravo samozavest. Niso pa ljubeči starši edini pogoj za to, da je naša samopodoba dobra. Tisti, ki morda takih družinskih odnosov niso bili deležni, morajo na sebi in svoji samopodobi delati toliko bolj intenzivno, a lahko prav tako zgradijo dober odnos do sebe.
Običajno je ključni problem pri pozitivni samopodobi nezadovoljstvo s svojim videzom. Na to imamo v veliki meri vpliv – po eni strani s tem, da spremenimo svoj pogled nase zgolj kot na telesno bitje, po drugi strani pa s tem, da storimo nekaj za svoje telo, da se bomo v njem vendarle počutili bolje. Čeprav zdrava samopodoba nikoli ne temelji zgolj na popolnem telesu ali idealni telesni teži, je zadovoljstvo s svojim videzom pogosto pomemben element pri tem, da človek sebe lažje vidi kot spoštovanja vrednega.
Ljudje, ki se vrste let v svojem telesu počutijo nezadovoljne in nesrečne, pogosto navajajo, da so se za hujšanje, zdravo življenje in zmernost pri prehrani odločili šele, ko so dosegli najnižjo točko – torej, ko so zaradi posledic prenajedanja živeli manj kvalitetno življenje. Pomembno je, da hujšanja ne razumemo kot edini način za to, da bo naša samopodoba čudežno postala pozitivna, ko bomo izgubili odvečne kilograme. Obstaja mnogo ljudi, ki imajo idealno telesno težo, pa bi zanje težko rekli, da imajo zdravo ali pozitivno samopodobo. Hujšanje je tako lahko samo en element, s katerim poskrbimo, da bo naše telo nekaj, na kar bomo ponosni, kar bomo imeli radi in kar si bomo želeli negovati. Prenajedanje je namreč pogosto oblika kaznovanja ali zanemarjanja svojega telesa, zato se z odločitvijo za zdravo hujšanje v resnici odločimo za spoštljiv odnos do svojega telesa. Zdravo hujšanje je tudi mnogo več kot zgolj neka stroga dieta, postenje in stradanje. Nasprotno, hujšanje mora biti uravnoteženo, zdravo in dopolnjeno z vadbo. O vplivu vadbe pri hujšanju oziroma izgubi teže si več preberite tukaj. Pri hujšanju tudi ne bi smeli imeti v mislih samo izgubljene kilograme, ampak bi morali paziti tudi na to, kako smo te kilograme izgubili in kako lahko novo telesno težo tudi ohranimo na dolgi rok. Le na tak način, bomo s sabo zares zadovoljni, hkrati pa bomo zdrav način življenja tako ponotranjili, da bomo z njim nadaljevali tudi, ko bomo s »hujšanjem« še davno zaključili. Več o zdravem hujšanju in dietah pa si oglejte na portalu hujsanje.info.
Morda bi vas zanimal tudi članek o tem, ali akupunktura zares deluje? Vabljeni k branju!